Haberler


Tüketiciler Birliği: Türk Telekom kotayı aşan kullanıcıları uyarmalı

Tüketiciler Birliği, Türk Telekom’un, ADSL kullanıcılarına aylık kotayı aşmaları halinde uyarı mesajı göndermesi gerektiğini vurguluyor. TT ise uyarı mesajının gereksiz olduğunu savundu.

ADANA - Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Bülent Deniz, bağlantı hızlarının iki katına çıkmasıyla kotaların farkına varılmadan kolayca aşılacağını ve kullanıcıların yüksek faturalarla karşılaşabileceğini belirtiyor. İnternette oynanan oyunlar veya film indirme nedeniyle kota kolaylıkla aşılabiliyor, bu da ay sonunda kullanıcının faturasına yansıyor.

İnternet bağlantılarında, TT kullanıcıyı kotayı aşıp aşmadığı hakkında uyarmıyor. Dolayısıyla ne kadar kota kullandığını kullanıcının kendi kontrol etmesi gerekiyor. Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Bülent Deniz, “Ancak bu biraz teknik bir konu olduğu için her kullanıcının bunu yapması mümkün değil. Bu nedenle, ADSL servis sağlayıcısı olarak Türk Telekom, kullanıcıların kotalarını ölçmesini sağlayan küçük bir programı ücretsiz sunmalıdır” diye konuştu.

TT: KULLANICILARI KOTA AŞIMINDA UYARMAMIZA GEREK YOK
Türk Telekom Adana İl Müdür Yardımcısı Elife Sarı ise, limit aşımıyla ilgili bilgilerin abone olunurken verildiğini ifade ederek, “Abonelerimiz sitemizden aylık kullanım miktarlarını gösteren bilgilerine ulaşabiliyorlar. Bu nedenle, kota ölçen veya bildiren bir programı vermeye gerek görmüyoruz” dedi.

Sarı, “Günde 8 saat kullanımla kotanın aşılacağı diye bir yanlış anlaşılma var. Abonelerimiz, günde 8 saatten az kullanmalarına rağmen, kota aşımı yaşadıkları yönünde şikayette bulunmaya başladılar. ADSL’de önemli olan, bağlantı süresi değil, indirilen veri miktarıdır” şeklinde konuştu.

KOTA UYGULAMASI KABARIK FATURA GETİRİYOR
Türk Telekom, 1 Ağustos tarihinden itibaren, 3, 6 ve 9 gigabyte kotalı bağlantıya sahip kullanıcıların 512 kilobyte olan bağlantı hızını, herhangi bir tarife değişikliği ve fiyat artırımı olmadan 1 megabite (1024 kilobyte) çıkartmıştı. Kotalı ADSL tarifesinde, kullanıcılar aylık 3, 6 ve 9 gigabyte kullanım kotalarını aştıklarında, kullandıkları megabyte başına aylık ücrete ek olarak 1 YKr ödeme yapmak zorunda kalıyor. Birçok kullanıcı, internette beğendikleri uygulamalardan yararlandıkları için kotaların ister istemez aşıldığını ve beklenmedik faturalarla karşılaştıklarını ifade ediyor.

Kullanıcılar ADSL hattında kota aşımı adslkota.ttnet.net.tr adresinden kullanıcı bilgileri ve şifre girerek kontrol edebiliyor.

Kaynak: Ntvmsnbc.com

Ekleyen: DeLiDoLuNeT @ 21-08-2006 14:07