Favori Listeme EkleFavorilerime Ekle

VistaMizer 3.3.0.0

Ana Sayfa > Masaüstü > Masaüstü Arayüz ve Temaları


VistaMizer
Lisans:Ücretsiz
Boyut:18.6 MB
Dil:Türkçe
Kısıtlama:Yok
Üretici:
Güncelleme Tarihi:
Ekleyen:bosluk
İşletim Sistemi:Windows 2000/2003/XP
İndir

Ücretsiz indirin

Özet: Windows XP'nin sıkıcı görüntüsünü değiştirip XP'nizi Vista görünümüne çevirmek için kullanabileceğiniz ücretsiz bir yazılımdır.

İnceleyen: bosluk

26-09-2009

Çoğu kez, Windows XP ile gelen sıkıcı masaüstümüzden kurtulup daha değişik bir temaya sahip olmak isteriz. Ancak bunu ne yazık ki 3. parti yazılımlar ya da sistemimizi oldukça yavaşlatan harici tema eklentileri olmadan yapamıyoruz. Halihazırda Windows görünümünü yeni işletim sistemi Vista tarzında düzenleyen yazılım paketleri olsa da, çoğumuz bu yazılımlardan istediğimiz verimi almakta zorluk çekiyoruz.

İşte VistaMizer, tam da bu durumda imdadımıza yetişiyor. Tema tarzında değil, orjinal dosyaları yedeklemek ve yerlerine XP uyumlu Vista görünümü dosyaları kopyalamak mantığıyla çalışan yazılım, gelişmiş çoklu dil desteği ve istenildiğinde hiçbir hata olmadan sistemden kaldırılabilmesi özelliği ile, Windows Vista'ya geçmeden önce yeni görünüm özelliklerini denemek isteyen kullanıcılar için adeta bir kurtarıcı rolünü, üstelik bu rolün gerçekten de hakkını vererek üstleniyor.

VistaMizer, adından da anlaşılacağı üzere bir tema programı değil, tamamen XP ve 2003 tabanlı işletim sistemlerini yeni Vista görünümüne kavuşturmak için hazırlanmış bir paket yazılımı. Temalar ile uğraşmadığı ve sistemde sürekli çalışmak zorunluluğu olmadığı için, düşük hızdaki bilgisayarlarda bile Vista'nın, en azından yeni görünümünü tüm ayrıntıları ile kullanabilmenizi sağlıyor.

Program Türkçe bir arabirimle geliyor. Ayrıca diğer Vista görünüm yaması programları gibi dil tabanlı dosyalar ile çalışmadığı için, Türkçe işletim sistemlerinde bile rahatlıkla Vista görünümünü yaratabilmenize imkan tanıyor. Yazılımın bu sürümü, 400 civarında Vista simgesi, medya eklentisi, arka planlar, simgeler ve resim dosyalarını içeriyor. Kurulum 2 aşamalı olarak işliyor. Eğer Sistem Geri Yükleme özelliğinizi kapatmadıysanız bir geri yükleme noktası oluşturabilir, ya da bu özellik kapalı durumdaysa bile programın gerçekten de kaliteli yedekleme seçeneği sayesinde, kaldırma işlemi sonunda eski ayarlarınıza tamamen geri döneceğinizden emin olarak yükleme yapabiliyorsunuz.

VistaMizer, kendi kullandığı dosyaların Windows Update sitesi tarafından güncellenebileceğini de hesaba katarak, bu durumu analiz edebilen ve gerekli yedeklemeler ile değişiklikleri herhangi bir dil destekli Windows içinde yapabilmeniz için gerekli 3. parti yazılımları da paketine eklemiş durumda. Olası çakışmalarda ya da tercihli geriye dönüşlerde orjinal dosyalarınızı geri alabilmenizin yanında, güncellenmiş dosyalarınızı da orjinal ancak güncel halleriyle geri alabilmeniz, programın oldukça akıllıca düzenlenmiş bir özelliği bize göre.


Ayrıntılı Özellikler :

 • Çoklu dil desteği (Türkçe de destekleniyor)
 • Windows XP, Media Center ve 2003 işletim sistemleri desteği
 • Orjinal sistem dosyalarının üzerine direkt olarak eklenmesi sayesinde kaynak tüketimini en aza indirebilme özelliği
 • Düzenlenecek dosyaları ve işletim sistemi yazılımlarını tek tek seçebilme esnekliği
 • 3. parti yazılımlar için de Vista görünümü destekleri (Windows oyunları, Internet Explorer 6 ve 7 sürümleri, Media Player 11, Microsoft Outlook ve Mail, 7-Zip, MSN, Movie Maker, NetMeeting, vb..)
 • Herhangi bir sorun ile karşılaşılmaması için, henüz yükleme ekranındayken otomatik olarak sistem uyumluluğu taraması özelliği
 • Kaldırma işlemi dahilinde orjinal dosyaları tamamen geri getirebilme desteği
 • Windows güncellemelerini, gerek yedeklenmiş orjinal dosyalara, gerekse de değiştirilmiş VistaMizer dosyalarına başarıyla bütünleştirebilme desteği
 • ISO dosyası hazırlama şeklinde, geri kaldırımsız sistem dosyalarını tamamen yazabilme desteği (Bu seçenek kurulumun hemen başında karşımıza çıkıyor, ancak bu şekilde olan kurulumu biz kullanıcılarımıza önermiyoruz)


  Editörden Program Hakkında Bazı Uyarılar : VistaMizer, gerçekten de yaptığı işin hakkını veren bir yazılım. Windows XP Professional Türkçe sürümünde yaptığımız denemelerde, araç çubuğu metinlerinin hatalı gösterilmesi dışında hiçbir sorun ile karşılaşmadık. Açıklamamızın satır aralarında program ile yakaladığımız ekran görüntülerini görüntüleyebilirsiniz. Programın gerek kurulum, gerekse de kaldırma aşamalarında da herhangi bir sorunla karşılaşmadığımızı belirtmemizde fayda var.

  Ancak, özellikle programın kurulumunda dikkat etmeniz gereken bazı aşamalar bulunuyor. Öncelikle kurulum sırasında herhangi bir Antivirüs tarayıcısı yüklemiş iseniz kapatmanız büyük önem arz ediyor; zira virüs tarayıcıları sistem dosyaları değişimlerini otomatik olarak engelledikleri için Vista görünümü değiştirme özelliği düzgün yüklenemeyebiliyor. Ayrıca kurulumda yapabileceğiniz seçimlerde, donanımınıza göre bazı bileşenleri seçmemenizi öneriyoruz. Özellikle program ile birlikte gelen SideBar, yani Vista'daki gibi yan durum çubuğu özelliğini getiren program, sistemi oldukça fazla yoruyor. WinFlip adı verilen şeffaflık yazılımı sistemi çok zorlamasa da özellikle Vista'daki gibi kullanılan pencerelerin küçük resimlerinin görev çubuğunda gösterilmesi özelliği kullanılırken işlemciyi aşırı derecede kullanabiliyor. Tooltips, yani Vista'daki gibi her menü satırının yardım bilgileri gösterilmesi özelliğini biz gereksiz bir detay olarak gördük ve yüklenmesini istemedik. Şeffaflık ile ilgili olan diğer 2 harici yazılımı da kurduktan sonra kapatmayı seçtik.

  Sonuçta, VistaMizer ve yanında gelen küçük yazılımcıklar ile tamamen bir Vista görünümü ve hatta birçok yeni özelliğine sahip olma imkanınız bulunuyor. Ancak önerimiz, kurulumda bu 3. parti yazılımları kapatıp sadece Vista görünümü ve diğer ek görsellik aracılarını yüklemeniz; zira gerçekten de tam bir Vista özelliği zincirine sahip olmak, eski donanımlara kullanan kullanıcılarımız için performanslarından da oldukça yüksek bir oranda taviz vermeleri anlamına gelecektir.
 •  
  Yorumlar Ekran Görüntüleri VistaMizer indir
   
  Yorum Yap:
  Kullanıcı Puanı
  Editör Puanı
  4/5
  Toplam 8173
  Bu ay 76
  Bu hafta 26
  Bugün 0

  Masaüstü Arayüz ve Temaları Popüler

  Masaüstü Arayüz ve Temaları Yeniler

  4Start Menu X 5.24

  Kullanım Kısıtlamalı Ingilizce

  5Start Menu Reviver 2.5.0.18

  Ücretsiz Ingilizce

  5Handy Start Menu 1.94

  Ücretsiz Ingilizce

  5Actual Transparent Window 7.4

  Kullanım Kısıtlamalı Ingilizce

  5Winstep Xtreme 12.2

  Kullanım Kısıtlamalı Ingilizce

  4Ashampoo Burning Studio 10 Tema Paketi 1.0.0

  Kullanım Kısıtlamalı Türkçe

  4Skin Builder 7.0

  Ücretsiz Ingilizce

  4Ashampoo DVD Tema Paketi 1.20

  Özellik Kısıtlamalı Ingilizce

  4Ferrari Theme 1

  Ücretsiz Ingilizce