Favori Listeme EkleFavorilerime Ekle

Ubuntu 13.10

Ana Sayfa > Linux > Dağıtımlar


Ubuntu
Lisans:Ücretsiz
Boyut:895 MB
Dil:Türkçe
Kısıtlama:Yok
Üretici:
Güncelleme Tarihi:
Ekleyen:iskelet
İşletim Sistemi:Linux
İndir

Ücretsiz indirin

Özet: Ubuntu, Debian'dan türemiş, oldukça başarılı, çok geniş donanım desteği sunan ve kullanıcı dostu bir Linux dağıtımıdır. Tamamen ücretsizdir ve tüm dilleri desteklemektedir.

İnceleyen: iskelet

05-02-2011

Ubuntu Nedir?
Ubuntu, dünyanın bir çok yerinden uzman geliştiriciler tarafından geliştirilmiş bir Linux dağıtımıdır. Dizüstü, masaüstü ve server (sunucu) bilgisayarlar için son derece uygundur. Evde, okulda ya da ofiste ihtiyaç duyacağınız tüm programları içinde barındırır. Ubuntu, Windows'a açık kaynak bir alternatiftir.

Ubuntu'nun özelliklerini tanıyalım:
 • Ubuntu Yazılım Merkezi
  Ubuntu Yazılım Merkezi yardımıyla binlerce ücretsiz açık kaynaklı programa direk erişip bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Yazılım Merkezi; Eğitim, Oyun, Ses ve Video, Grafik İşleme, Yazılım Geliştirme ve Ofis Programları kategorilerine sahiptir. Buradan istediğiniz programı tek tık ile kurup kullanmaya başlayabilirsiniz. CD derdi yok, lisans derdi yok, zorluk yok!

 • E-Posta ve Anlık Mesajlaşma
  Empathy ile Yahoo, Gmail, MSN, Jabber, AOL, QQ ve diğer anlık mesajlaşma servislerine oturum açabilir ve arkadaşlarınızla sohbete başlayabilirsiniz.

  Evolution, Windows'un posta istemcisi Windows Mail veya Outlook Express kadar başarılı bir yazılımdır. E-postalarınızı yönetebilir, adres defterinizi düzenleyebilir ve takvime göz atabilirsiniz...

 • İnternette Gezinmek
  Ubuntu, en çok kullanılan web tarayıcılarından biri olan Firefox'un son sürümünü içerir. Diğer tarayıcıları kullanmak isterseniz tek yapmanız gereken, Yazılım Merkezini ziyaret etmek.

 • Fotoğraflar
  F-Spot ile, fotoğraf makinenizden ya da cep telefonunuzdan fotoğraflarınızı aktarmak çok kolay. Fotoğraflarınızı kolayca yönetebilir, etiketler ekleyebilir, Flickr/Facebook/Picasa gibi sosyal ağlar aracılığıyla arkadaşlarınızla paylaşabilir ve istediğiniz kriterlere göre sıralayabilirsiniz.

 • Ses ve Video
  PSP, iPod, MP3 çalarınızı bilgisayarınıza takıp; Rhythmbox ile müzik dosyalarınızı aktarabilirsiniz. Müzik listelerinizi arkadaşlarınızla paylaşmanıza da olanak veren bu program Last.fm'e de direk bağlanabiliyor. Ayrıca YouTube, BBC ve diğer video sitelerinden videoları çekip izlemeniz de mümkün. Film izlemek konusuna değinirsek; codecleri ve kalitesiyle kendisini kanıtlamış VLC Media Player'ı yüklemek sadece bir tık uzağımızda: Yazılım Merkezinde...

 • Ofis Uygulamaları
  OpenOffice ile profesyonel dökümanlar, sunular, işlem tabloları hazırlayabilir, Microsoft'un ya da diğer firmaların ofis paketleriyle oluşturulmuş dosyaları açıp düzenleyebilirsiniz. OpenOffice'in diğer ofis paketlerinden en büyük farkı tamamen ücretsiz olması!

 • Oyunlar
  Birbirinden güzel yüzlerce oyuna ulaşmak için tek yapmanız gereken Yazılım Merkezine göz atmak! Urban Terror, Nexuiz gibi oyunlar sayesinde Windows'ta oynadıklarınız kadar eğleneceksiniz.

 • Depola, Eşitle, Paylaş!
  İşletim sistemine entegra edilmiş "Ubuntu One" teknolojisi ile 2GB verinizi internet üzerinde saklayabilirsiniz. Bu sayede arkadaşlarınızla dosyalarınızı paylaşmak oldukça basitleşir. İsterseniz cüzi miktarda daha fazla depolama alanı almanız da söz konusu olabilir.

 • Erişilebilirlik
  Ubuntu'nun geliştirilme felsefelerinden birisi şudur: "Bilgisayarlar herkes içindir!" Ekran klavyesi, görünü karşıtlığı gibi özellikleriyle çeşitli sebeplerden bilgisayar kullanımında zorlanan insanlara imkan tanındığı gibi 23 dile çevrilmesiyle de dünyadaki herkes tarafından kullanılabilecek bir işletim sistemidir.

  Toplayacak olursak:
  Gerek kaynak tüketimi, gerek yardım ve destek alma (mail grupları ve forumlar aracılığıyla), gerek donanımlarınızı tanıma (evet, abartmıyoruz en az Windows kadar çok donanımı tanıyor) gerekse program yelpazesi açısından Windows'tan hiç de geri kalır bir işletim sistemi değil Ubuntu. Windows için bir lisans satın almak zorunda olmadığınızı görmek için Ubuntu'ya bir şans vermelisiniz! Özgür yazılım diye bir şeyin varlığını anladığınızda Windows'ta harcadığınız zamana pişman olabilirsiniz! Eğer siz de Linux'a önyargılı davrananlardan biri iseniz Ubuntu'yu denemenizi öeririz.

  NOT: Verdiğimiz linkten Ubuntu'nun 32 bitlik sürümünü indirebilirsiniz. 64 bitlik sürümü için litfen tıklayınız
 •  
  Yorumlar Ekran Görüntüleri Ubuntu indir
   
  Yorum Yap:
  Kullanıcı Puanı
  Editör Puanı
  5/5
  Toplam 3662
  Bu ay 137
  Bu hafta 43
  Bugün 0

  Dağıtımlar Popüler

  Dağıtımlar Yeniler

  5Linux Mint ( 64-bit ) 17

  Ücretsiz Türkçe

  5Linux Mint 17

  Ücretsiz Türkçe

  5Knoppix Linux Live DVD 6.7.1

  Ücretsiz Türkçe

  5Ubuntu 13.10

  Ücretsiz Türkçe

  5openSUSE 11.3

  Ücretsiz Türkçe

  5PCLinuxOS 2010.10

  Ücretsiz Ingilizce

  4Kubuntu 10.04.1

  Ücretsiz Ingilizce

  5SuSE Linux 11.3 DVD

  Ücretsiz Ingilizce

  4Fedora 13

  Ücretsiz Ingilizce