Favori Listeme EkleFavorilerime Ekle

Adblock Plus 2.3.1

Ana Sayfa > İnternet > Tarayıcı Eklentileri


Adblock Plus
Lisans:Ücretsiz
Boyut:805 KB
Dil:Türkçe
Kısıtlama:Yok
Üretici:
Güncelleme Tarihi:
Ekleyen:GRaNZaT
İşletim Sistemi:Windows (Tümü)
İndir

Ücretsiz indirin

Özet: Adblock Plus, Adblock eklentisinin zenginleştirilmiş hâlidir. Bir reklam gördüğünüzde ona sağ tıklayıp engelleme seçeneğine tıklayın. Kulakçıklar açıksa, sayfada yer alan Flash vb. uygulamaların kenarında “Adblock” yazısı belirir.

İnceleyen: GRaNZaT

06-08-2011

Üreticiden :
Adblock Plus, Adblock eklentisinin zenginleştirilmiş hâlidir.
Bir reklam gördüğünüzde ona sağ tıklayıp engelleme seçeneğine tıklayın. Kulakçıklar açıksa, sayfada yer alan Flash vb. uygulamaların kenarında “Adblock” yazısı belirir.
Bu kulakçık kapalıysa Adblock menüsündeki “Flash ve Java'yı kulakçıklarla belirt” seçeneğine tıklayarak kulakçığı açın.

Adblock Plus iki tür süzgeci destekler: Basit ve düzenli ifadeler. Basit süzgeçler bir veya birden çok joker ile metinden ibarettir. Düzenli ifadeler ise çok ama çok daha karmaşık olmalarına rağmen, süzme sürecinde daha fazla olanak sağlarlar. Bunlar her JavaScript'te olduğu gibi Adblock Plus'ta da bölü (/) işareti ile başlar. Tarayıcınızın durum çubuğunda ve araç çubuğunda beliren Adblock Plus simgesine tıklayarak Adblock'un en etkin silahlarından biri olan “engellenebilecek öğeler listesini” görebilirsiniz. Bu pencerede sayfada yer alan tüm engellenebilecek öğeler listelenir. Listedeki bir öğeyi seçtiğinizde o öğenin kaynağını ve diğer bilgileri aynı satırda görebilirsiniz. Kaynağı çözümleyerek benzer öğeleri engellemek için süzgeç tanımlayabilirsiniz.

Adblock Plus eklentisinin getirdiği yenilikler:
Ak listeye alma: Kara listeye almanın tersi olan bu özellik sayesinde, herhangi başka bir süzgece takılarak yüklenmesi engellenebilecek olan öğelerin yüklenmesi sağlanır. Ak listeye alma, süzgecin başına ‘@@’ konularak yapılır. Ak listeye alma özelliği etkinse, ak listede yer alan bir konumdaki öğelerin yüklenmesinin önü açılır.
Süzgeç listesi aboneliği: Bu yolla internetteki süzgeçler Adblock'a aktarılır. Bunun için eşleme yolunu belirtmeniz ve eşleme emrini vermeniz yeterlidir. Ayrıca kendi bilgisayarınızdaki süzgeçleri de Adblock listesiyle eşleyebilirsiniz. Otomatik olarak eşlenen süzgeçler ile tarayıcınızın en güncel süzgeçlerle çalışması sağlanır.
Eklentinin Türkçe Firefox 1.5.0.1 altında sorunsuzca çalıştığı test edilmiştir.

Kullanılabildiği Programlar :
Firefox 2.0+, Thunderbird 2.0+, SeaMonkey 1.1, Flock 1.0, K-Meleon 1.1, Songbird 0.7, eMusic Remote 1.0, Prism 0.9

XPI uzantılı eklentilerin kurulumu:

XPI uzantılı dosyalar 2 farklı yolla kurulabilir.

Çevrimiçi kurulum
Burada eklenti doğrudan sayfadan kurulur. Yapmanız gereken tek şey eklenti kurma bağlantısına tıklayıp açılacak penceredeki Kur düğmesine basmaktır. Dikkat etmeniz gereken nokta kurulumun gerçekleşeceği konuma gerekli izni vermiş olmanızdır. Bu izni Araçlar > Seçenekler > İçerik bölümündeki yazılım kurulumuna ilişkin ayarlardan verebilirsiniz. Aksi takdirde kurulum gerçekleşmez.

Çevrimdışı kurulum
Aslında en kolay ve karmaşık olmayan yöntemdir. Eklenti inndirme bağlantısına sağ tıklanarak XPI dosyası bilgisayara kaydedilir. İstediğiniz eklentiyi ilgili siteden alarak kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. JAR uzantılı dosyalar da buna benzer bir yolla kurulabilir. Diyelim ki herhangi bir XPI dosyasını bilgisayarınıza kaydettiniz. Aşağıdaki yöntemlerle kurulumu gerçekleştirebilirsiniz:

Firefox ve Mozilla altında kurulum:
Dosya > Aç yolunu takip edin. Açılan menüden bilgisayarınıza indirdiğiniz XPI dosyasını seçin. Tamam düğmesine basarak devam edin. Kurulum sonunda hata uyarısı almazsanız kurulum başarıyla tamamlanmış demektir.

Her eklenti kurulumundan sonra eklentinin etkin olabilmesi için kullandığınız programı (Mozilla, Firefox, Thunderbird) yeniden başlatmanız gerekmektedir. Yeniden başlatmadan önce programa ait tüm pencereleri kapatmayı da unutmayın.
 
Yorumlar Ekran Görüntüleri Adblock Plus indir
 
Yorum Yap:
Kullanıcı Puanı
Editör Puanı
4/5
Toplam 21109
Bu ay 2126
Bu hafta 432
Bugün 0

Tarayıcı Eklentileri Yeniler

4Lightbeam for Firefox 1.0.10

Ücretsiz Ingilizce

0Döviz ve Altın Kurları 2.2

Freeware (Yok) Türkçe

0Namaz Vakti 2.1

Freeware (Yok) Türkçe

4Portable Bookmarks 2.6

Kullanım Kısıtlamalı Ingilizce

5FlashGot 1.5.6.8

Ücretsiz Ingilizce